Objavljeno: 27.08.2022.
Ukoliko se zapuši slivnik pored kade, što znači na podu kupatila, to je ozbiljan problem.
U glavnom slivniku nalazi se kompleksna kanalizaciona mreža, gde se svi ostaci iz svih odvoda slivaju upravo tu. Ukoliko dođe do zagušenja slivnika na podu kupatila, to znači da je u pitanju ozbiljno zagušenje, koje je zbir sastojaka koji su se slivali u odvode wc šolje, lavaboa i kade i slili u glavni odvod kanalzacije.
Preporuka je da ništa ne dirate sami, jer će naverovatnije morati da se radi mašinsko otpušavanje kanalizacije. Mašinsko otpušavanje kanalizacije, zahteva posebnu opemu i mašine za odgušenje.
Ponekad se koriste i specijalne termalne kamere kojima se snima unutrašnjost cevi, kako bi se ustanovilo tačno mesto zagušenja, a da tom prilikom ne mora da se obija ceo pod kupatila. Ove kamere su sjajno rešenje, jer omogućavaju mnogo efikasniju intervenciju nego ranije. Što znači da se ceo posao oko odgušenja završava za mnogo menje vremena.
Ono što je važno da znate da se ovde radi o tipu jakog zagušenja. Naslage od ostataka kozmetičkih sredstava i mnogobrojni proizvodi poput ubrusa, vlažnih maramica i slično dospevaju u odvod i prave zakrčenje. Kada to zagušenje postane toliko jako da napravi čep i da se zalepi za zidove cevi, to znači da je potrebna jača sila da taj čep otpuši i da se skinu naslage sa cevi.
Osnovna razlika između ručnog i mašinskog odgušenja, jeste u intezitetu zagušenja, alatu koji se koristi za odgušenje ali i vrsti zagušenja. Kod ručnog odgušenja koje se koristi kod lakših zapušenja odvoda, dešava se da se napravi čep koji blokira prolaz vodi, kada se taj čep otkloni, voda ponovo može da prolazi.
Kod težeg zagušenja, takođe se otklanja čep, sa tom razlikom što se uz pomoć mašinskog odgušenja, specijalnim mašinama ispiraju naslage sa cevi.
Dakle, nije dovoljno samo otkloniti čep, već i isprati odnosno skinuti naslage sa cevi, kako opet ne bi došlo do zagušenja.