Objavljeno: 18.12.2022.
Voda bi prirodno trebalo da odlazi u šaht jer on tome služi, ali ponekad voda iz kuće ostaje zaglavljena, što je veliki problem, jer je najverovatnije došlo do velikog zagušenja.Uzroci zagušenja su razni, kako u stambenim objektima, tako i u celim zgradamapa i kućama. Oni mogu biti posledica dugoročnog zanemarivanja i bacanja raznih otpadaka u odvode.
Kada je kupatilo u pitanju, tu često dolazi do bacanja ostataka hrane u wc šolju, zatim do zagušenja dolazi i zbog masti i taloga od kafe, koji takođe veoma često završe u wc šolji, a izazivaju vremenom veliko zagušenje. Kada je reč o slivniku u kadi i tuš kabini, tu je glavni neprijatelj ljudska kosa, koja uvek nekako završi u odvodu i može napraviti veliki problem jer se često zamota oko cevi.
U kuhinji zagušenja u sudoperi često prave ostaci hrane, a svima njima je zajedničko da su to sastojci koji se ne mogu ratvoriti u vodi i proći zajedno sa njom, već prave tzv.čepove koji prepreče put vodi, tako da ona ne može da prolazi već se zasutavlja i traži izlaz napolje kroz odvode, što može nappraviti poplavu. Kada voda ne dolazi do šahta reč je o veoma teškom zagušenju i potrebno je otkriti tačno mesto i vrtu zagušenja.
Ovakav tip zagušenja se rešava isključivo uzpomoć mašinskog odgušenja. Mašinsko odgušenje mogu raditi samo licencirani vodoinstalazeri koji imaju iskustva u korišćenju posebnih mašina za otpušavanje kanalizacije. Često je teško ustanoviti tačno mesto zagušenja, pa je potrebno koristiti kamere za dijagnostiku mesta zagušenja, kako bi vodoinstalateri znali na koje mesto da se usmere.
Potrebno je da izađe vodoinstalaterski tim na teren, kako bi ustanovili u kom delu je nastao proble i zašto voda ne ide do šahta, kako bi trebalo. To je većć malo složenija intervencija koja može potrajati i nekoliko sati, ali uz stručnjake, sve je rešivo.