Objavljeno: 27.11.2022.
Ponekad se za potrebe spoljnih i drugih objekata, koriste specijalizovane kamere za detekciju i snimanje cevi, kako u zidovima tako i betonu i zemlji. Vodoinstalateri ne koriste ove kamere u svim prilikama, već samo kada je to neophodno, jer su ove kamere izuzetno skupa oprema i mogu ih koristiti samo vodoinstalateri koji su prošli obuku za snimanje cevi kamerom.
Kamerom se veoma precizno snima unutrašnjost cevi, čime možemo veoma lako da detektujemo mesto gde je nastalo zagušenje u zidu, bez bušenja zida ili stanje samih cevi u zidovima. Ove kamere se razlikuju po mestu upotrebe. Za snimanje cevi, koje se nalaze u zemlji, koristi se Geofon, koji je veoma efikasam za spoljna ispitivanja cevi ispod betona u zemlji i slično.
Na ovaj savremeni način možemo snimiti stanje cevi celom dužinom, a da ne bušimo pod ili zemlju. Osnovna prednost ovih kamera jeste da se može uraditi odlična detekcija, a da ne moramo bušiti zidove, već samo određeno mesto, gde je potrebno zameniti cev.
Nakon detekcije, vodoinstalateri imaju precizne i tačne informacije i mogu pristupiti zameni cevi ili odgušenju, u zavisnosti koji je problem nastao. Pored Geofona, koji se koristi za spoljna isptivanja imamo i termalne i optičke kamere.
Optičke kamere se najčešće koriste u stanovima i manjim objektima, kada je potrebno utvrditi mesto zagušenja ili stanje cevi, a da se ne pravi veliki nered, kao što je to bio slučaj pre dvedeset ili trideset godina. Optičke kamere šalju informacije putem snimka, dok termalne kamere, rade na osnovu temperature
vode i daju plavu signalizaciju ako je voda hladna ili crvenu ako je voda topla.
Dobra vest je da danas više ne moramo da imamo veliki nered, a sama intervencija zamene cevi, više ne traje po nekoliko dana, već se može uraditi mnogo elegantnije i brže, nego pre.